Déli pezsgés - Cava „a spanyol champagne”
A cava-t akár a champagne kistestvérének is nevezhetnénk, hiszen sok hasonlóságot mutatnak (egyes szakemberek szerint hamarosan akár le is taszíthatja a híres testvért a trónról). Ennek okát a történelemben kell keresnünk, hiszen a cava „atyja” Don José Raventós franciaországi tanulmányútjáról visszatérve az 1860-as években döntött úgy, hogy a Katalóniában található penedes-i birtokán maga is a francia champagne-hoz hasonló termék előállításába fog. Mintegy 10 évvel később került palackba az első habzóbor, melyet akkoriban még champana néven értékesítettek, az Európai Unió névhasználati szabályozása következtében 1986 óta azonban cavaként kerülhet csak forgalomba.
A cava egyébként már a filoxéra vész idején megkezdte hódító útját, mivel a korábban vörösborairól ismert Penedésben a kipusztult szőlőskertek nagy részét a cava alapját adó őshonos fehérszőlő fajtákkal telepítették újra. A cava három tipikus szőlőfajtája a Macabeo (gyümölcsös könnyedség), a Parellada (komplexitás) és a Xarel-lo (test).
A törvény szerint a cava készítése, érlelése, tárolása és palackozása is rendkívül szabályozott, a cél pedig a szigorú törvényi háttér segítségével garantálni a minőségének megőrzését. Tilos például a tőkék öntözése, a szüretelés kizárólag kézzel végezhető, a fajtákat pedig külön-külön kell erjeszteni, méghozzá minimum 9 hónapig, seprőn. A cavat a palackról is könnyű felismerni: kizárólag parafadugó zárhatja, aminek aljában mindig megtalálható a négyágú csillag, a cava védjegye.
Az említett 9 hónapos minimális érlelés mellett megkülönböztetünk Reserva és Grand Reserva tételeket is, az előbbit 15, míg az utóbbit legalább 30 hónapos palackos érlelés jellemzi, ám nem ritkák az 5-7 évig érlelt cavak sem. (Itt említsük meg: 2019-ben termelők egy csoportja kilépett a cava készítésére vonatkozó eredetvédelmi szabályozásból, és egy negyedik, még magasabb minőségű kategóriát hoztak létre.)
Ha megkérdezzük a spanyolokat, hogy mégis milyen étellel fogyasszuk a cavat, a válasz: bármivel! Ez persze némileg túlzás, de ha a tradicionális spanyol konyha ételeiben gondolkozunk, nem lőhetünk mellé. Húsos vagy húsmentes tapasok, vagy pinchok mellett paellahoz vagy bármilyen bundázott fogáshoz bátran bontsunk ki egy üveg finom, jól behűtött cavat!
Kínálatunkban a Roger Goulart ház található meg ami az elsők között készítette a cava-kat, 1882 óta.
A pincészet épületét Antonio Gaudi egyik tanítványa tervezte. Az épület alatt található 30 méter mélyen a több mint 1km hosszú pincerendszer. A kézzel ásott pince tökéletes körülményeket biztosít a kiváló minőségű cavak érleléséhez. 14-15 °C hőmérséklet, 85% páratartalom és teljes csend.