A sauvignon blanc borok Új-Zélandon

Az új évezredben Új-Zéland világszerte hírnevet szerzett magának kiváló minőségű boraival, melyek közül főleg a Sauvignon Blanc lett az, melynek neve összeforott a szigetországgal az ínyenc borok szerelmesei között. Az itt készült borokat intenzív íz- és illatanyagok és erős savak jellemzik. Az Új-Zélandon termesztett egyéb szőlőfajták közé tartozik még a Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Gris, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Riesling, Gewurztraminer, Viognier, Malbec, Tempranillo, Marzemino és Semillon. Túlnyomórészt exportra készítik a hihetetlenül népszerű boraikat, melyek többségét már a palackozást megelőzően lekötnek a megrendelők.

Az első szőlőtőkéket Samuel Marsden missziós lelkész ültette el Kerikeriben 1819-ben, ám az első 100 szőlőtőkét lelegelték a környékbeli kecskék. Az első borászatot 1851-ben a francia Marist testvérek alapították Mission Estate néven, s kizárólag egyházi szertartásokra készítettek borokat. A libanoni Assid Corban 1902-ben telepített szőlőket, és cégük, a Corbans vált Új-Zéland legnagyobb borászatává. Később a dalmátok (horvátok) több szőlőültetvényt is alapítottak Nyugat-Aucklandben, azonban a 20. század második feléig alig pár száz hektáron termesztettek szőlőket, ugyanis a filoxéra és az alkohol-tilalom is akadályozta az elterjedését.

Az új-zélandi borászat az 1970-es években kezdett el fejlődni, amikor a kormány támogatni kezdte az új-zélandi borászatokat és szakmai szervezetbe (Wine Institute of New Zealand) tömörítette a működésüket. Eleinte főleg a Chardonnay szőlők irányába nyitottak, mely fajták a mai napig a legelterjedtebbek az országban. Azonban az igazi áttörést, s a nemzetközi elismerést a Loire-völgyi származású Sauvignon Blanc szőlők hozták meg Új-Zéland számára, amik csak az 1970-es években jelentek meg az országban. Az ország szőlőterülete 2017-ben már 37.000 hektár volt, a sauvignon blanc borok pedig az ország exportjának 86%-át teszik ki. 2007-re a szigetországban a bor túlszárnyalta a gyapjú exportját is a The Economist cikke szerint.

Új-Zéland borvidék Babich

Az új-zélandi borvidékek közül a legismertebbek:

  • Marlborough - Új-Zéland legnagyobb borászati ​​régiója, amely a déli sziget északi részén található. Leginkább a Sauvignon Blanc-ról ismert, de Pinot Noir és Chardonnay szőlőt is termesztenek itt.
  • Hawke’s Bay - Új-Zéland vezető gasztronómiai és boros turisztikai célpontja. A North Island egyik legszebb vidékén található, és az ország legjobb borászatai közül több is itt található meg.
  • Auckland - Az északi sziget legnagyobb városa és Új-Zéland legnagyobb városa. A város környékén több mint 100 borászat található.
  • Waiheke-sziget - Aucklandtól keletre található, és az egyik legjobb hely Új-Zélandon a borok kóstolására.
  • Central Otago - Az új-zélandi borászat egyik legfiatalabb régiója, amely a déli sziget közepén található. Leginkább Pinot Noir-ról ismert.
  • Gisborne - Az északi sziget keleti partján található, és elsősorban Chardonnay borokat állítanak elő.
  • Wairarapa - A déli sziget északi részén található, és főleg Pinot Noir-ról borairól ismert.

Marlborough Új-Zéland legnagyobb borvidéke

A Marlborough-i bortermelés története a 19. század végére nyúlik vissza. A terület első szőlőültetvényét a skót származású David Herd ültette el a déli völgyekben 1873-ban. Az első borászatot George Freeth alapította Picton közelében 1880-ban. A kereskedelmi ültetvények telepítése 1973-ban kezdődött meg Montana Brancott Estate Fairhall birtokain. Napjainkban már 500-nál is több borászat működik közel 27.000 hektáron és több mint 300 ezer tonna szőlőt termelnek éves szinten. A Marlborough borvidék az új-zélandi borok 70%-át adja és a borvidék ismert az itt készült pezsgők erjesztési módszeréről, amelyet róluk neveztek el. A területet a déli szélvédett helyzete miatt választották ki, amely lehetővé teszi a szőlőtermesztést. A Marlborough borvidékben számos borfajta készül, beleértve az intenzív chardonnay-t és az exkluzív pinot noir-t is.

Azonban a legismertebb boruk a sauvignon blanc, melynek élénk illatához és zamatához hűvös éghajlatra van szükség, készítéséhez pedig Marlborough régió kiváló adottságokkal rendelkezik, a földrajzi szélességből adódó hatásokon kívül a Csendes-óceán közelsége és a magas hegyek is befolyásolják a borvidék klímáját. Az marlborough-i sauvignon blanc borok intenzív aromájúak, a passiógyümölcs, az egres, valamint a citromfű illat- és ízjegyeivel. Ezt az érett, de egyben friss karaktert olykor két körös szürettel érik el a borászok, azaz a korábban - tehát nem teljes érettségben - szüretelt szőlőből az élénk savakat, valamint a vegetális aromákat, a későbbi szüretből pedig az érettebb gyümölcsös aromákat nyerik ki.

Marlborough-ban a szőlőültetvényeknek a tengeri klíma és az úgynevezett “marlborough-i napfény” áll rendelkezésre. Az átlagos nyári hőmérséklet kellemes 24 ℃, az éjszakák pedig általában hűvösek és tiszták. A szabadon lefolyó talajok és a mérsékelt vagy alacsony csapadék, valamint a sok szellő kombinációja szárazon és egészségesen tartja a szőlőket. Marlborough-ban az éves csapadékmennyiség általában 650-700 mm. A hűvös esti hőmérséklet és a meleg, napos nappali hőmérséklet lehetővé teszi a jó érési időt és savtartalom megőrzést. A régió egyedülálló tengeri éghajlata és jelentős napi hőmérséklet-ingadozásai lassítják a cukor fejlődését, megőrzik a szőlő természetes savtartalmát, és olyan rendkívül intenzív fajtajellegű borokat eredményeznek, amelyekről a Marlborough borok híresek.

Új-Zéland borvidék Tohu

A Marlborough borrégióban a folyóknak köszönhetően kavicsos, hordalékos iszapos a domináns talaj. Az itt található Wairau-völgy és a Blenheim környéki borvidékek talaja elsősorban szabad lefolyású, alluviális kavicsos talaj. A Wairau-völgy az északi Richmond Ranges és a déli Wither Hills között helyezkedik el, amelyek megvédik a szélsőséges időjárási viszonyoktól. Ez a két tényező teszi a völgyet a szőlőtermesztés számára ideális helyszínné. A Wairau-völgyben feljebb, a Rapaura körzetben találhatók a legkövesebb talajok, amelyek nagy, lekerekített folyami kövekből, úgynevezett szürkekőből állnak, a felső vékony homokos vályogréteggel. Az régió másik fontos területén, az Awatere-völgyben szőlőtermesztésre alkalmas,jellemzően homokos és agyagos talajok találhatóaj meg. A homokos talajok általában jól szellőznek és könnyen melegednek, az agyagos talajok pedig jobban megőrzik a nedvességet és tápanyagokat.

Az új-zélandi sauvignon blanc borok egyedisége

A Sauvignon Blanc egy eredetileg Franciaországból származó fehér szőlőfajta, melynek történelme nagyon régre nyúlik vissza, és számos keresztezésből származik. A szőlő eredetével kapcsolatban több elmélet is létezik, de egyes kutatók szerint a sauvignon blanc a traminert és a chenin blanc fajták keresztezéséből származik. A sauvignon blanc borok jellegzetességei között a frissesség, az élénk savasság és a markáns aromák szerepelnek.

A fajta nagyon elterjedt világszerte, így különböző régiókban eltérő stílusú és karakterű borokat találhatunk. A sauvignon blanc szőlő és a belőle készült borok jellegzetességei változhatnak az adott termőhely, az éghajlat és a termelési technikák függvényében. Általában véve elmondható, hogy a sauvignon blanc szőlő a viszonylag hűvös klímát részesít előnyben, így jól alkalmazkodik a mérsékelt hőmérsékletű régiókhoz, ahol megfelelő mennyiségű napfény éri és hosszú a növekedési szezon. A kavicsos, ásványos, jó vízelvezetéssel rendelkező talajok kedvezőek a fajta számára, mivel hozzájárulnak az intenzív aromák kifejlődéséhez. 

Új-Zéland híres sauvignon blanc borairól, amelyek különleges tulajdonságaik miatt nemzetközi elismerést vívtak ki. Az alábbiakban kísérletet teszünk arra, hogy összefoglaljuk az új-zélandi sauvignon blanc borokra jellemző egyedi tulajdonságokat.

  • Kiemelkedő savasság: Az új-zélandi sauvignon blanc borok jellemzően magas savtartalommal rendelkeznek, ami frissítő és pikáns karaktert biztosít számukra. Ez a savasság hozzájárul a bor élénkségéhez, és segít egyensúlyba hozni a gyümölcsösséget, így egy jól lekerekített ízprofilt hozva létre.
  • Gyümölcsös ízvilág: Az új-zélandi sauvignon blanc borok ízprofilját gyakran intenzív gyümölcsösség jellemzi. A trópusi gyümölcsös (például maracuja, guava és grapefruit) aromák mellett a citrusfélék, például a citrom és a lime, valamint a csonthéjas gyümölcsök, például az őszibarack és a nektarin ízeire is számíthat.
  • Fűszeres aromák: Az új-zélandi sauvignon blanc borok ismertek vibráló és erőteljes aromáikról. Sok más, különböző régiókban termelt sauvignon blanc-tól eltérően az új-zélandi kínálat gyakran mutat jellegzetes fűszernövényes és zöld ízeket. Ezek közé tartozhatnak a frissen vágott fű, az olyan zöld fűszernövények, mint a bazsalikom vagy a menta, valamint az olyan növényi árnyalatok, mint a zöldpaprika.
  • Terroir hatás: Az új-zélandi sauvignon blanc egyedi jellemzői az ország változatos terroir-jának tulajdoníthatók. Az olyan tényezők, mint a tengeri éghajlat, a hűvös hőmérséklet, a bőséges napfény és a jó vízelvezetésű talajok hozzájárulnak a bor ízprofiljához és jellegzetes tulajdonságaihoz.